Kultur som strategi

Kultur som strategi bygger på forståelsen af, at organisationens kultur er afgørende for, om strategiske ambitioner bliver omsat til konkret handling, værdi og resultater. I et systemisk perspektiv opstår kultur gennem vores daglige interaktioner med hinanden, i vores samarbejde, handlinger, fortællinger og adfærd. Det skaber mønstre og vaner, som bliver til kultur. En kultur, vi dagligt kan fremme eller hæmme med vores fortsatte handlinger, fortællinger og interaktioner.

Vi kan formulere den bedste vision og strategi, men tænker vi ikke kulturen med i form af vores vaner og handlemønstre, og er vi ikke bevidste om, hvordan vores kultur fremmer eller hæmmer dét vi skal lykkes med, fører det ofte til, at strategier strander – bliver ’spist’ af kulturen. En afgørende ledelsesopgave er derfor at lede og udvikle en kultur, der understøtter organisationens opgave og fremmer samarbejde, læring og udvikling. Samtidigt kan der være brug for at tage afsked med vaner og handlemønstre, der hæmmer og står i vejen for den fælles opgaveløsning, trivsel og arbejdslyst.

Kultur er ikke noget vi kan bestille udefra eller blot beslutte, men noget vi kan udvikle gennem bevidste ledelseshandlinger, processer og ikke mindst via de spørgsmål, vi stiller. En fælles undersøgelse af kulturen kunne tage afsæt i spørgsmål som: Hvad er vores dominerende kultur i dag? Hvor er vores kultur mest fremmende for den opgave, vi skal lykkes med? Hvor står vores vaner og kultur mest i vejen for det, vi skal lykkes med? Hvad kunne fremadrettet være en ønskværdig kultur?

Den systemiske leder arbejder strategisk med kultur ved at skabe rammer, der understøtter de værdier og adfærdsmønstre, organisationen ønsker at styrke. Gennem dialog, involvering og et vedvarende fokus kan lederen være med til at udvikle en kultur, der understøtter strategien, fremmer engagement og styrker organisationens evne til at navigere og lykkes i en kompleks og foranderlig virkelighed.

Forståelsen er bl.a. inspireret af Edgar H. Schein, der beskrev organisationskultur som de fælles grundlæggende antagelser, der former adfærd, samt den ofte citerede pointe fra Peter Drucker om, at “culture eats strategy for breakfast” – altså at selv den bedste strategi kun lykkes, hvis kulturen understøtter den.

Læs også artiklen Spot, led og form kulturen.