I Danmark investerer vi hvert år mange milliarder kroner i efter- og videreuddannelse. Kompetenceudvikling af ledere såvel som medarbejdere er en organisatorisk og samfundsmæssig nøgleindsats til at imødekomme den fortsatte udvikling af et stærkt videnssamfund. De fleste ledere og medarbejdere oplever uddannelsesforløb som attraktive og med en stor individuel tilfredshed. Den organisatoriske effekt og værdiskabelse er desværre ofte tilsvarende lav.

Vi har i år doneret 25.000 til Danmarks Indsamling, og dermed siden 2008 i alt 833.000 kr. Det er vi selv ret stolte af.

Når vi står på og arbejder ud fra et systemisk grundlag, er det for os ikke blot en retning inden for ledelse. Det er en tilgang til verden. En livsfilosofi. Vi ser verden som en kompleks helhed, der er forbundet af mange små systemer, som altid interagerer med hinanden. På den måde kan man ikke undgå at gøre en forskel, uanset hvor stort eller småt tiltaget må være.

Netop af den grund forsøger vi også at bidrage til en bedre verden gennem donationer til Danmarks Indsamlingen. Forbundethed forpligter.